Publikacije
Monografija JEDNO ZDRAVLJE, Akademija medicinskih nauka Srpskog lekarskog društva Beograd, 2021.
Monografija „Jedno zdravlje“ je rezultat rada grupe stručnjaka koji se bave konceptom Jedno zdravlje, odnosno saradnje Akademije medicinskih nauka Srpskog lekarskog društva i Udruženja Jedno zdravlje Srbije.
Imajući u vidu značaj koncepta, smatrali smo da treba da stručnoj i naučnoj javnosti predstavimo aktuelnosti, i sve ono što je značajno za ovaj koncept, te da ovu kompleksnu tematiku obradimo u skladu sa dosadašnjim razvojem ovog koncepta.
U izradi monografije je učestvovao veliki broj lekara, veterinara, biologa i stručnjaka drugih specijalnosti. Svi zajedno su, predstavljajući različite teme, istakli da je briga o zdravlju ljudi, životinja i životne sredine veoma značajna za budućnost i život na našoj planeti.
U monografiji se nalazi veliki broj podataka značajnih za razvoj koncepta Jedno zdravlje u narednom periodu, koji su predstavljeni u 12 poglavlja. Autori poglavlja su posvećeni predstavljanju značaja veze humane i veterinarske medicine, konceptu Jedno zdravlje u veterinarskoj edukaciji i profesiji, kao i interdisciplinarnom pristupu u edukaciji studenata veterinarske medicine u konceptu Jedno zdravlje. Poseban prostor se posvećuje životnoj sredini i njenom značaju za život ljudi i životinja, kao i značaju bezbednosti hrane i ulozi veterinarske službe u konceptu Jedno zdravlje.
Poglavljem o globalnom nestajanju pčela ističe se uloga koncepta Jedno zdravlje u značaju rešavanja ovog i drugih izazova značajnih za biodiverzitet. Zainteresovana stručna javnost može da se upozna sa značajem akvakulture u konceptu Jedno zdravlje, prisutnim izazovima groznice Zapadnog Nila, kao i globalnim izazovom koji predstavlja koronavirus SARS-CoV-2.
Uz različitost tema u okviru koncepta Jedno zdravlje razmatra se i mogućnost organizacije mreže delovanja u okviru tog koncepta.
Monografija na indirektan način predstavlja i poziv svim stručnjacima iz oblasti zdravstva, veterine, poljoprivrede, kao i drugih prirodnih nauka, da se upoznaju sa konceptom Jedno zdravlje i da se uključe u njegovu promociju i time doprinesu boljem zdravlju ljudi, životinja, zaštiti životne sredine i borbi protiv klimatskih promena.
Pored tema koje su predstavljene u monografiji, postoji još niz značajnih oblasti koje je potrebno prezentovati u budućnosti. Zato je namera urednica bila da zdravstvenu i širu akademsku javnost, pre svega mlađe generacije istraživača i stručnjaka, zainteresuje za koncept Jedno zdravlje i da ih pozove, da multidisciplinarnom saradnjom u budućim istraživanjima daju doprinos ovom konceptu.
U vremenu kada živimo sa pandemijom Covid 19, veoma je značajno da svi doprinesemo i u budućnosti timski rešavamo probleme u vezi sa zdravljem ljudi, životinja i da se izborimo za zdraviju i bolju životnu sredinu.
Veliku zahvalnost dugujemo Akademiji medicinskih nauka SLD i predsednici prof. dr Ljubici Đukanović na podršci koju smo imali tokom izrade ove monografije, a posebno na njenoj pažljivoj recenziji radova. Zahvalnost dugujemo i recenzentima prof. dr Slavči Hristovu i prof. dr Veliboru Vasoviću na velikom trudu, izdvojenom vremenu i posvećenosti.
Monografija ne bi mogla da bude objavljena da nije bilo ogromnog entuzijazma autora i rešenosti da učestvuju znanjem, trudom i željom da daju doprinos da se ovom publikacijom koncept Jedno zdravlje približi stručnoj javnosti.
Urednice